• امروز : شنبه - ۱ اردیبهشت - ۱۴۰۳
  • برابر با : 12 - شوال - 1445
  • برابر با : Saturday - 20 April - 2024
3

مروری بر تاریخچه گمرک شهید شوشتری سرخس

  • کد خبر : 204
  • 06 آبان 1399 - 23:00
مروری بر تاریخچه گمرک شهید شوشتری سرخس

تاریخچه شهرستان مرزی سرخس اهمیت سرخس در مسیر جاده تاریخی ابریشم: در منابع تاریخی کشور های مختلف جاده ابریشم به طول ۱۳ هزار کیلو متر که بخش عمدهای از آن از میان ایران می گذشت به منزله مجرای عبور (ترانزیت) ابریشم و کالاهای دیگر بین شرق و غرب عالم و ارتباط بین فرهنگ ها و […]

تاریخچه شهرستان مرزی سرخس

اهمیت سرخس در مسیر جاده تاریخی ابریشم:

در منابع تاریخی کشور های مختلف جاده ابریشم به طول ۱۳ هزار کیلو متر که بخش عمدهای از آن از میان ایران می گذشت به منزله مجرای عبور (ترانزیت) ابریشم و کالاهای دیگر بین شرق و غرب عالم و ارتباط بین فرهنگ ها و انتقال علوم و زبان ها بوده است و شهرستان سرخس با قرار گرفتن در این مسیر به عنوان یکی از معابر مهم ورودی و خروجی در شمال شرق کشور مطرح می باشد .
در شهریور ماه سال ۷۲ ابتدا با ساخت پل مرزی بر روی رود خانه سرخس عملاْ راه ارتباطی میان شهرستان سرخس و کشور ترکمنستان بوجود آمد و در اردیبهشت ماه سال ۷۳ گمرک سرخس افتتاح گردید.

موقعیت شهرستان سرخس

شهرستان سرخس با ۵۴۶۸ کیلومتر مربع وسعت در منتهی الیه شرقی استان خراسان واقع شده است که از شمال و شمال شرقی به جمهوری ترکمنستان ، از جنوب به شهرستان تربت جام و از غرب به شهرستان مشهد محدود است.

حدود طبیعی جلگه سرخس را در جنوب رودخانه کشف رود ، در شرق رودخانه سرخس پس از تلاقی رودخانه های هریرود و کشف رود و در غرب و جنوب غربی آخرین ارتفاعات هزار مسجد و مزداوند تشکیل میدهد.

مرکز شهرستان یعنی شهر سرخس نیز خود در منتهی الیه کشور و در کنار رودخانه سرخس در  مرز مشترک ایران و ترکمنستان قرار گرفته که فاصله آن تا مشهد ۱۸۶ کیلومتر است.
جمعیت شهرستان سرخس  ۸۰  هزار نفر می باشد که عمده ترین فعالیت های اقتصادی آنها دام داری و کشاورزی است.

جمع کل اراضی زیر کشت در این شهرستان ۸۶۷۱۰ هکتار می باشد و مهمترین محصولات آنها گوشت ، غلات ، جالیز و علوفه است.

معادن موجود فعال در محور مشهد سرخس به ۳۰ مورد می رسد که موادی نظیر مصالح ساختمانی ، مواد اولیه سیمان و به مقدار کم زغال سنگ آهن از آنها استخراج می شود و همچنین منابع عظیم گاز خانگیران در این منطقه که بخش وسیعی از کشور را پوشش می دهد.

منطقه سرخس از نظر آب و هوایی در مرز ناحیه آب وهوایی صحرایی قره قوم و اقلیم نیمه صحرایی بخشهایی از خراسان قرار دارد لذا از خصوصیات هر دو بخش متاثراست و از نواحی مجاور خود هم در تابستان و هم در زمستان گرم تر است و به همین دلیل به منزله یک منطقه قشلاقی بشمار می آید.

متوسط بارندگی سالانه در دشت سرخس ۲۷۰ میلی متر است و آب شرب و کشاورزی از منابع آب زیر زمینی با حفر چاههای عمیق و نیمه عمیق و قنوات تامین می شود.

مناطق دیدنی اطراف سرخس عبارتند از:
۱- جنگلهای پسته در منطقه چهچه شوریجه و تاغون دره “ حدود ۲۰ هزار هکتار .
۲- دریاچه بزنگان به مساحت حدود ۵۰ کیلومتر مربع .
۳- مقبره بابالقمان که از عرفای قرن چهارم و معاصر با ابوسعید ابوالخیر بوده با قدمت ۸۰۰ ساله.
۴-کاروانسرای رباط شرف که از کاروانسراهای جاده کهن ابریشم می باشد .

جاده ابریشم
جاده ابریشم بطول حدود ۱۳ هزار کیلومتر طولانی ترین جاده جهان در دوران باستان از کشور روم آغاز و با عبور از تهران ، مشهد و سرخس به بخارا ، سمرقند و نهایتاً بندر شانگهای در اقیانوس آرام منتهی می شد .
این جاده برای مدتی بیش از ۱۵۰۰ سال فعالیت تجاری شرق و غرب جهان آن روز را سامان می داد و تنها مسیرهای طولانی دریایی برای حمل و نقل مال التجاره ها توانست کمی از اهمیت آن بکاهد که البته سفر در دریا نیز مشکلات و خطرات خاص خود را بهمراه داشت.

فعالیت گمرک سرخس بعد از فروپاشی شوروی
بعد از فروپاشی شوروی سابق سرخس به عنوان یکی از معابر ورودی و خروجی مهم در شمال کشور با قابلیت های بالا مطرح گردید. لذا در شهریور ماه سال ۱۳۷۲ ابتدا با ساخت پل مرزی بر روی رودخانه سرخس عملا راه ارتباطی بین شهرستان سرخس و کشور ترکمنستان بوجود آمد و در اردیبهشت ماه سال ۱۳۷۳ گمرک سرخس افتتاح که پرسنل آن بهمراه سایر ارگان های ذیربط بطور موقت در داخل چند کانکس مستقر شده و فعالیت گمرک منحصر به کنترل تردد مسئولان سیاسی سفارتخانه ها و کنسولگری ها می شد و از نیمه دوم سال ۷۳ تردد مسافران عادی باساخت سالن مسافری بطور محدود شروع گردید.
در اواخر سال ۷۳ فعالیت تجاری گمرک سرخس با خروج یک کامیون صادراتی و افتتاح سالن تجاری رسماً شروع و در سال ۷۴ با شروع عملیات ترانزیتی در گمرک فعالیت آن گسترش یافت.
با راه اندازی راه آهن مشهد-سرخس –تجن در سال ۷۵ تحول عظیمی در امر مبادله و ترانزیت کالا در منطقه ایجاد گردید . بطوری که در حال حاضر ۷۰ درصد حجم مبادلات تجاری گمرک سرخس از طریق ریلی انجام می پذیرد.
در دهه اخیر سازمانهای بین المللی همچون اکو مصرانه در پی احیا و رونق این محور باستانی هستند و طبق توصیه های آنها سرخس مناسب ترین نقطه برای تمرکز انواع خدمات بازرگانی نظیر: مراکز بورس و اطلاعات تجاری ،انبارداری ، بانکداری و بیمه در این منطقه از آسیا می باشد.

با توجه به این که از عمر گمرک سرخس بیش از ۲۶ سال نمی گذرد  لیکن با توجه به موقعیت استراتژیک و ژئوپلیتیکی منطقه و همچنین تنوع و میزان فعالیت در آن در زمره ۵ گمرک فعال و مهم کشور مطرح و آینده بسیار درخشانی را در پیش روی خواهد داشت .

نگاهی به گمرک سرخس

موقعیت گمرک سرخس
در زمینی به مساحت ۱۸۳۰۰۰ متر مربع در شمال شرقی شهرستان سرخس و در کنار رودخانه مرزی سرخس بنا گردیده است .
ساختار سازمانی :
ساختار سازمانی گمرک سرخس مدیریت با دو معاونت اداری و مالی و امور گمرکی با ۹۹ پست سازمانی مصوب می باشد .
زمان فعالیت :
زمان فعالیت گمرک سرخس درتمام ایام هفته و روزهای تعطیل می باشد .
حوزه فعالیت :
حوزه فعالیت گمرک سرخس در حال حاضر شامل :
۱- ایستگاه راه آهن گمرک سرخس ۲- منطقه ویژه اقتصادی سرخس ۳-محوطه گمرک سرخس .
نحوه فعالیت :
نحوه فعالیت گمرک سرخس ریلی و جاده ای می باشد .
نوع فعالیت :
فعالیت گمرک سرخس شامل موارد زیر می گردد :
۱-تجاری : واردات قطعی وموقت ، صادرات قطعی و موقت ، ترانزیت داخلی و خارجی ، کارنه تیر و مرجوعی .
۲-مسافری : مسافرین عادی ، حجاج آسیای میانه ، تجارت چمدانی و کارنه دو پاساژ .
۳-قضایی و قاچاق .
امکانات بالقوه گمرک سرخس :
۱- راه اندازی و استفاده از فرودگاه سرخس بعنوان فرودگاه بین المللی برای مسافر و بار .
۲- راه اندازی امور مسافری ریلی در ایستگاه راه آهن سرخس بین ایران و کشورهای آسیای میانه.
۳- راه اندازی و بهره برداری از امکانات موجود در منطقه ویژه اقتصادی سرخس به نحو مطلوب .
سازمانهایی که در مجموعه قرار گرفته و با گمرک همکاری دارند :
پایانه مرزی، گذرنامه، نهاد ریاست جمهوری، مرزبانی، بانک ملی، ُ قرنطینه و استاندارد.

لینک کوتاه : https://zamenkhorasan.ir/?p=204

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برچسب‌ها
آب و گاز رسانی به روستاهای خراسان رضوی آزمایشگاه، مشهد اتحادیه طلاوجواهر مشهد اختتامیه، چهارمین جایزه ملی، داستان حماسی اصلاح زیرگذر برپایی چادر عشایر بیمه زنان، عشایر تردد، مسافران، فرودگاه مشهد تصادفات،جاده ای تعزیرات ، خراسان رضوی ثبت شاخص جهش، تولید با مشارکت مردم خروج ، شکارچیان، کوهسرخ دام قاچاق زنده در بردسکن دانش بنیان توسعه درمان ماهانه ، دندانپزشکی ، مشهد رییس کل دادگستری خراسان رضوی شماره 2 نشریه ضامن خراسان شماره 3 نشریه ضامن خراسان شماره 4 نشریه ضامن خراسان شماره 5 نشریه ضامن خراسان شماره 8 نشریه ضامن خراسان شماره 15 نشریه ضامن خراسان شماره 16 نشریه ضامن خراسان شماره 17 نشریه ضامن خراسان شماره 18 نشریه ضامن خراسان ضامن خراسان رضوی طرح تعریض پل دهرود فرمانده قرارگاه منطقه‌ای شمال‌ شرق نزاجا فرودگاه گناباد فشارخون فوتسال ، جام ملتهای آسیا فیلم "آپاراتچی" لغزندگی، جاده های خراسان رضوی مصرف بنزین نفت سفید، سبزوار نمایش ظلم بعثی‌ها، بر کردها در تئاتر هفته نامه ضامن خراسان هواپیمایی خراسان رضوی ویزا برای افغانستانی ها پروژه ،قطار شهری، مشهد پلمب، واحد صنفی پیوند اعضا کشتی ، چوخه ، سبزوار کنگره بین‌المللی قلب