• امروز : شنبه - ۲۶ خرداد - ۱۴۰۳
  • برابر با : 9 - ذو الحجة - 1445
  • برابر با : Saturday - 15 June - 2024
1

مروری بر دستاوردهای دولت سیزدهم در بخش کشاورزی

  • کد خبر : 9648
  • 14 خرداد 1403 - 22:18
مروری بر دستاوردهای دولت سیزدهم در بخش کشاورزی
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان به تشریح برخی دستاوردهای دولت سیزدهم در بخش کشاورزی پرداخت.

غلامرضا قنبری درباره دستاوردهای دولت سیزدهم در بخش کشاورزی با اشاره به صدور ۱۵۲۱ پروانه بهره‌برداری از واحدهای تولیدی با سرمایه‌گذاری حدودی ۷۷.۷ همت و اشتغال ۳۱ هزار و ۶۹۷ نفر، اظهار کرد: از ابتدای دولت سیزدهم تا پایان سال ۱۴۰۲ تعداد ۲۴۴ پروانه بهره‌برداری در صنایع غذایی با سرمایه گذاری حدود ۵ همت صادر شده است و برای ۳۶۷۶ نفر تولید اشتغال داشته‌ایم. در این خصوص شاهد رشد به ترتیب ۱۶، ۵.۴ و ۵۹.۱۱ درصدی نسبت به واحد تولیدی، سرمایه‌گذاری و اشتغال بوده‌ایم.

وی ادامه داد: صدور مجوز بهره‌برداری واحدهای تولیدی دام و طیور تا پایان سال ۱۴۰۲ تعداد ۵۳۲۰ واحد تولیدی با سرمایه‌گذاری ۵.۵۳ همت و اشتغال ۲۳ ۱۹۳۷ نفر است که از ابتدای دولت سیزدهم تا پایان سال ۱۴۰۲ برای تعداد ۳۰۲ واحد تولیدی دام و طیور مجوز بهره‌برداری به ارزش سرمایه‌گذاری حدود ۵.۴ همت صادر شده است که طی آن شاهد اشتغال ۱۲۶۹ نفر بوده‌ایم. در این راستا درصد رشد تغییرات نسبت به واحد تولیدی ۶ درصد و نسبت به اشتغال‌ ۸.۵ درصد بوده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی با اشاره به ۲۲۲۸ واحد تولیدی سنگین صنعتی و ۱۳۸ هزار و ۹۹۸ راس دام با سرمایه‌گذاری ۵.۲۱ همت و اشتغال ۱۳ هزار و ۳۶۸ نفر تا پایان سال ۱۴۰۲، عنوان کرد: از ابتدای دولت سیزدهم تا پایان سال ۱۴۰۲ تعداد ۱۰۹ واحد پرورش دام سنگین صنعتی با حدود ۱۳ هزار و ۹۹۲ راس دام با سرمایه‌گذاری حدود ۲.۲ همت و اشتغال حدود ۶۰۸ نفر در حال فعالیت هستند. همچنین تعداد ۳۵۹۰ راس دام سنگین به‌صورت سنتی پرورش داده می شود. در این خصوص شاهد رشد ۵ درصدی نسبت به واحد تولیدی و ۴.۵۴ درصدی نسبت به اشتغال بوده‌ایم.

قنبری با یادآوری فعالیت تعداد ۹۳ واحد پرورش دام سبک صنعتی با حدود ۳۳ هزار و ۷۸۸ راس دام با سرمایه‌گذاری حدود ۸ همت و اشتغال حدود ۳۰۷ نفر، از ابتدای دولت سیزدهم تا پایان سال ۱۴۰۲ تصریح کرد: در این خصوص و به‌طور کلی تا پایان سال ۱۴۰۲ تعداد ۷۹۳ واحد تولیدی دام سبک صنعتی با حدود ۳۴۶ هزار و ۵۸۲ راس دام و با سرمایه‌گذاری ۲.۸ همت و اشتغال ۲۳۷۹ نفر است که در این رابطه نیز شاهد رشد ۱۳ و ۱۴.۸۱ درصدی نسبت به واحد تولیدی و اشتغال بوده‌ایم.

وی ادامه داد: تا پایان سال ۱۴۰۲، تعداد ۱۹۷۴ واحد تولیدی مرغ گوشتی با ظرفیت تولید ۳۲ میلیون قطعه در دوره با سرمایه‌گذاری ۳.۱۶ همت و اشتغال ۷۰۰۴ نفر بوده است. از ابتدای دولت سیزدهم تا پایان سال ۱۴۰۲ تعداد ۹۳ واحد پرورش مرغ گوشتی با ظرفیت تولید ۲ میلیون قطعه در دوره با سرمایه‌گذاری حدود ۲.۱ همت و اشتغال ۳۳۰ نفر در سطح استان فعال هستند که در این خصوص نیز شاهد رشد هستیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی با اشاره به اینکه تا پایان سال ۱۴۰۲ تعداد ۳۲۵ واحد تولیدی پرورش مرغ تخم‌گذار و پولت با ظرفیت تولید ۱۱ میلیون قطعه در سال با سرمایه‌گذاری ۵.۷ همت و اشتغال ۱۱۸۶ نفر بوده است، افزود: از ابتدای دولت سیزدهم تا پایان سال ۱۴۰۲ تعداد ۷ واحد پرورش مرغ تخم‌گذار و پولت با ظرفیت تولید ۲۲۰ هزار قطعه تن در سال و با سرمایه‌گذاری ۳ همت و اشتغال ۲۴ نفر در حال فعالیت است. عملکرد دولت در این خصوص رشد ۲ و ۲.۰۲ درصدی نسبت به واحد تولیدی و اشتغال بوده است.

قنبری اضافه کرد: آمارها در خصوص احداث گلخانه‌ها و سایبان در دولت سیزدهم ۷.۱۲۵ هکتار با سرمایه‌گذاری ۹.۱ همت بوده است و در این خصوص عملکرد دولت رشد ۲۳ درصدی نسبت به افزایش سطح کشت و سرمایه‌گذاری داشته است. لازم به ذکر است آمار سایبان و گلخانه از ابتدا تا پایان سال گذشته ۵۵۱ هکتار با سرمایه‌گذاری ۲.۸ همت بوده است.

وی با اشاره به اینکه حدود ۱۶ هزار هکتار سطح زیرکشت زعفران است، افزود: سطح زیر کشت زعفران میانگین تولید دوسالانه ۴۷.۸ تن و حدود ۵۰ میلیون دلار ارزآوری دارد. آمارها در این خصوص از ابتدا تا پایان سال ۱۴۰۲ تعداد ۹۲ هزار هکتار سطح زیرکشت با تولید سالانه ۱۶۰ تن و ۳۸۴ میلیون دلار ارزآوری است. عملکرد دولت در این راستا نیز ۲۱ درصد نسبت به سطح زیرکشت رشد داشته است. همچنین سطح زیرکشت باغات پسته حدود ۱۰ هزار هکتار است که میانگین تولید دوسالانه ۱۰هزار تن داشته و ارز ناشی از صادرات آن ۷۰ میلیون دلار است و تا پایان سال ۱۴۰۲ به‌طور کلی تعداد ۱۳۰ هزار هکتار سطح زیر کشت با تولید سالانه ۹۵ هزار تن و ارزآوری ۶۲۹ میلیون دلار است. در این رابطه نیز شاهد ۸.۳ درصد رشد به نسبت سطح زیرکشت بوده‌ایم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی با بیان اینکه سطح زیرکشت محصولات زراعی آبی حدود ۴۲۰ هزار هکتار سطح زیرکشت است، گفت: این سطح توسط ۱۰ هزار و ۱۰۳ چاه موتور و مصرف حدود ۳ هزار و ۱۲۴ میلیون مترمکعب آب صورت می‌گیرد و محصولات عمده گندم، جو، کلزا، ذرت، چغندر و … است.

قنبری با اشاره به اجرای ۹۸۹۰ هکتار سامانه‌های نوین آبیاری، افزود: این سامانه‌ها با هزینه‌ای بالغ بر ۳ هزار و ۹۵۰ میلیارد ریال برای ۳۳۹ خانواده بهره‌بردار منجر به صرفه‌جویی ۹.۶ میلیون متر مکعب آب شده است.

لینک کوتاه : http://zamenkhorasan.ir/?p=9648

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برچسب‌ها