• امروز : شنبه - ۸ مهر - ۱۴۰۲
  • برابر با : 16 - ربيع أول - 1445
  • برابر با : Saturday - 30 September - 2023
0

پیگیر ایجاد تالار بورس در مشهد هستیم

  • کد خبر : 6484
  • 18 خرداد 1402 - 17:32
پیگیر ایجاد تالار بورس در مشهد هستیم
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی گفت: در تلاش هستیم که تالار بورس را در مشهد ایجاد کنیم که در این زمینه قول مساعدت را از وزیر اقتصاد ‌گرفته‌ایم. این موضوع می‌تواند جهش فوق‌العاده‌ای در تامین سرمایه در استان فراهم کند

ابوالفضل چمندی امروز ۱۸ خردادماه، در چهاردهمین اجلاس رسمی دوره ششم شورای اسلامی استان خراسان رضوی، اظهار کرد: به شورای اسلامی استان پیشنهاد می‌دهیم که سرمایه‌گذاری شهری به طور جد پیگیری شود. امیدواریم از طریق شورای اسلامی استان فضای شهرهای کوچک و متوسط را متحول کنیم. اگر امکان سرمایه‌گذاری را در شهرهای کوچک و متوسط افزایش ندهیم، موجب افزایش مهاجرت به مشهد می‌شود.

وی افزود: اقتصاد شهری مسئله و مقوله بسیار مهمی است و در مشهد بیشتر سرمایه‌گذاری‌ها در این حوزه انجام می‌شود. اقتصاد شهری می‌تواند موجب توسعه زیرساخت شهر شده و سرمایه‌گذاری در بخش‌های بعدی را تضمین کند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی با بیان اینکه در سال گذشته پرداخت منابع تسهیلات تبصره ۱۸ برای ۱۴۵۴ طرح با رقم ۱۴۰۹ میلیارد تومان در استان رشد ۱۰۳ درصدی داشته است، عنوان کرد: سرمایه‌گذاری خارجی در استان در سال ۱۴۰۱ رشد ۳.۵ برابری داشته، به طوری که در سال ۱۴۰۰ این میزان ۸۰ تا ۸۵ میلیون دلار بوده اما اکنون به ۳۰۰ میلیون دلار رسیده است. ۷۰ درصد سرمایه‌گذاری در استان مربوط به سرمایه گذاران افغانستانی‌ بود اما اکنون سهم آن‌ها به زیر ۲۰ درصد رسیده است. برای اولین بار سرمایه‌گذاران ایرانی خارج از کشور به سبد سرمایه‌گذاری استان اضافه شده و استان در کشور رتبه اول را در زمینه سرمایه گذاری خارجی را کسب کرده است.

چمندی ادامه داد: در سال ۱۴۰۱، ۸۰۰۰ مجوز کسب و کار به صورت الکترونیکی برای اولین بار صادر شده است. همچنین ۷۰ هزار و ۵۰۰ فقره تسهیلات ازدواج با رقم ۱۰.۹ همت و ۶۰ هزار تسهیلات فرزندآوری با رقم ۲.۶ همت پرداخت شده است. اگرچه این عملکرد بانک‌ها کم بوده اما رتبه بسیار خوبی است. تسهیلات تکلیفی در بین بانک‌ها بسیار زیاد بوده اما بانک‌ها در سال گذشته موفق شدند ۱۵۹ همت تسهیلات تکلیفی را در استان پرداخت کنند که از این رقم حدود ۶۴ همت جدید بوده است.

وی خاطرنشان کرد: در سال گذشته ما برای اولین بار قرارگاه تامین مالی را تشکیل دادیم. باید ۱۵ درصد تسهیلات به بخش کشاورزی پرداخت شود اما این موضوع هیچ‌گاه محقق نشده است. ما با تمرکز روی این موضوع در سال گذشته ۲ درصد افزایش داشتیم که امیدواریم امسال نیز این افزایش را ادامه دهیم. ما شناسایی گسترده‌ای انجام دادیم که کدام کارخانجات باید رشد داشته باشند، کدام اقلام کشاورزی باید رشد پیدا کنند و چه میزان منابع مورد نیاز است. امسال بالاترین خشکسالی را طی ۷۰ سال گذشته در استان و مشهد داریم، منابع آبی و بازش‌ها کاهشی بوده و خراسان رضوی اولین استان از نظر خشکسالی است که بر کشاورزی و عملکرد ما تاثیر می‌گذارد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی گفت: بخش‌های زیرساختی در اقتصاد استان بسیار مهم است، بنابراین تمرکز خود را روی این موضوع گذاشتیم که شهرک‌های صنعتی را توسعه دهیم بهره برداری از شهرک ۵ در مشهد کار بزرگی بود که بعد از گذشت ۱۱ سال از مصوبه هیأت وزیران با ۸ ماه کار مداوم به سرانجام رسید.

چمندی با اشاره به اینکه در مجموع برای جز یک و دو تبصره ۱۶، ۸۷ هزار و ۹۳۹ میلیارد ریال ثبت‌نام شده داریم که نصف این میزان به بانک‌ها معرفی و ۲۷ هزار میلیارد ریال نیز به متقاضیان پرداخت شده است، تصریح کرد: کشور در تسهیلات تکلیفی بابت اشتغال،به خراسان رضوی اعتباری داده و تعهد ۱۰۵ هزار اشتغال را مطرح کرده که استان‌های دیگر با فاصله از ما قرار داشتند. با هماهنگی‌ها، پیگیری‌ها و تلاش شبانه‌روزی همه دستگاه‌ها ۱۱۵ هزار و ۴۰۰ شغل را در سامانه رصد ثبت کردیم. در سال گذشته خراسان با ۱۰۶ هزار اشتغال خالص رتبه یک را در کشور کسب کرد و ۱۱۰ درصد تعهد خود را انجام داد، در حالی که استان تهران منفی بود است.

وی بیان کرد: سال گذشته کسری برق صنایع ۱۶ هزار مگاوات بود که امسال کمتر شده است. سال گذشته قطعی زیادی داشتیم اما امسال به صنایع کوچک اعلام کردیم که برق آن‌ها تنها ۱۲ ساعت در هفته قطع خواهد بود. بنگاه‌های بزرگ استان مانند صنایع فولادی، برق خود را از تابلوهای بورسی خریداری کردند تا قطعی نداشته باشند. کمبودها و کسری‌هایی طی سالیان متمادی وجود داشته که حل آن‌ها زمان می‌برد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی با بیان اینکه شوراها می‌توانند در زنجیره‌های ارزش نقش موثری داشته باشند، عنوان کرد: زنجیره پوشاک و چرم باید جزو اولویت‌های استان قرار گیرد. اکنون در حال تبیین فرصت‌های سرمایه‌گذاری شهرستان‌ها هستیم که در این زمینه شهرداری‌ها می‌توانند نقش موثری داشته باشند. ما عمدتا در تامین منابع دچار مشکل هستیم بنابراین بورس و شرکت‌های تامین سرمایه راه بسیار خوبی برای تامین سرمایه اقتصاد استان هستند.

چمندی گفت: امیدواریم ۱۴ و ۱۵ تیرماه با حضور وزیر اقتصاد اولین همایش بورس و بانکداری را در مشهد برگزار کنیم. مصر هستیم تالار بورس را در مشهد ایجاد کنیم که در این زمینه قول مساعدت را از وزیر اقتصاد ‌گرفته‌ایم. این موضوع می‌تواند جهش فوق‌العاده‌ای در تامین سرمایه در استان فراهم کند. ما نباید تنها به منابع بانکی متکی باشیم، دولت مجبور است برای مدیریت منابع بانکی سیاست‌های انقباضی را پیگیری کند.

در ادامه احمدرضا مدبرنیا، مدیر کل امور مالیاتی خراسان رضوی، اظهار کرد: ۹۵ درصد بودجه استان از محل مالیات تامین می‌شود. در سال گذشته ۱۴ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان مالیات و ۳۶۰۰ میلیارد تومان عوارض وصول در استان وصول شده است. در سال ۹۹، ۸۴۷ میلیارد تومان عوارض بین شهرداری‌ها، دهیاری‌ها و فرمانداری‌ها توزیع شد که این رقم در سال ۱۴۰۰ به ۱۷۷۰ میلیارد تومان رسید و دو برابر شد. در سال ۱۴۰۱ نیز این رقم به ۳۶۰۰ میلیارد تومان رسیده است.

وی با بیان اینکه ۴۲ شرکت در تهران یا سایر شهرستان‌ها فعال بودند که استان به طور مستقیم از منابع این شرکت‌ها بهره‌مند نمی‌شد، افزود: از این تعداد ۲۴ شرکت را به استان انتقال دادیم و دستور انتقال ۷ شرکت که متعلق به مودیان بزرگ تهران بود، صادر نشد اما سهم استان از این شرکت‌ها دریافت می‌شود. با انتقال ۱۱ شرکت نیز مخالفت شد، زیرا سهم استان در فعالیت آن‌ها ۲۰ درصد و سهم دیگر استان‌ها ۸۰ درصد بود.

مدیر کل امور مالیاتی خراسان رضوی گفت: متاسفانه ما در استانی قرار گرفتیم که شرکت‌های خصولتی و بزرگ ندارد با این وجود کاری انجام دادیم که در سطح کشور بی‌نظیر بود و آن رسیدگی همزمان به مالیات بر عملکرد و مالیات بر ارزش افزوده بود تا بتوانیم منابع شهرداری‌ها را تامین کنیم.

مدبرنیا بیان کرد: عوارضی که در دو ماهه امسال بین شهرداری‌ها و دهیاری‌ها توزیع کردیم، ۸۶۰ میلیارد تومان بود که در مدت مشابه سال گذشته ۲۶۶ میلیارد تومان توزیع شد که ۲۲۳ درصد نسبت به سال قبل رشد داشته است.

وی خاطرنشان کرد: طرحی پیش می‌بریم که سهم استان از فروشگاه‌های زنجیره‌ای است. ۲۱۰ شعبه افق کوروش در سطح استان داریم. گزارشی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای تهیه و ارسال کردیم، مجوز هم گرفتیم و دنبال این هستیم سهم این فروشگاه‌ها را به استان بیاوریم و توزیع آن‌ها را انجام دهیم.

لینک کوتاه : http://zamenkhorasan.ir/?p=6484

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.