• امروز : شنبه - ۵ اسفند - ۱۴۰۲
  • برابر با : 15 - شعبان - 1445
  • برابر با : Saturday - 24 February - 2024
2

برخی از مجموعه‌های دولتی برای کار با شرکت‌های دانش‌بنیان بسیار محافظه‌کارانه عمل می‌کنند

  • کد خبر : 6096
  • 16 فروردین 1402 - 16:22
برخی از مجموعه‌های دولتی برای کار با شرکت‌های دانش‌بنیان بسیار محافظه‌کارانه عمل می‌کنند
یک مدیر شرکت دانش‌بنیان با بیان اینکه مصوبات خوبی از طرف مجلس برای تولید بار اول و جهش تولید وجود دارد، گفت: اما ترجیح ما بر این است که در یک چارچوب خارج از حمایت‌ها امور را پیش ببریم، چراکه به نتیجه نهایی نمی‌رسد و دلیل آن ترس و محافظه‌کاری مدیرعاملان مجموعه‌های دولتی برای واگذاری یک پروژه به شرکت‌های دانش بنیان است.

صابر مصطفوی اظهار کرد: شرکت ما دانش‌بنیان نوع ۲ است و در زمینه تولید نوع خاصی از پمپ‌ها( اسکرو) مورد نیاز در صنایع بالادست کشور فعالیت می‌کند. از سال ۹۷ با شناسایی این کمبود شروع به فعالیت کردیم و این پمپ در صنایع نفت، گاز، پتروشیمی صنایع نیروگاهی و همچنین تصفیه‌خانه‌های آب و فاضلاب کاربرد دارد. ضمن اینکه با توجه به بحران امروز آب و اهمیت تصفیه آب و پساب که از مسائل اساسی کشور است، این تجهیزات کاربرد اساسی در تصفیه‌خانه‌های آب و فاضلاب دارد.

وی افزود: چند سال گذشته این محصول از کشورهایی نظیر فرانسه، آمریکا و آلمان تامین می‌شد، اما با توجه به محدودیت‌هایی که در تامین این محصول از کشورهای خارجی وجود داشت، فقدان آن به ویژه در تصفیه‌خانه‌های آب و فاضلاب که از مسائل استراتژیک روز کشور است، احساس می‌شد.

این مدیر شرکت دانش‌بنیان بیان کرد: از بدو تاسیس با شناسایی این نیاز اساسی در صنایع کشور به سمت تولید و طراحی این نوع خاص از پمپ حرکت کردیم و از ابتدا نه تنها صرفا کپی از محصولات خارجی نکردیم، بلکه دانش و فناوری آن را در کشور ایجاد کردیم و در دسترس قرار دادیم و در حقیقت در کنار مهندسی اولیه، دانش فنی و طراحی این پمپ را هم اغاز کردیم. در این مسیر علاوه‌بر همکاری با مجموعه‌های پژوهشی دانشگاه فردوسی، نخبگانی را هم استخدام کردیم و در نتیجه این همکاری به دانش طراحی این تجهیزات در کشور دست یافتیم.

مصطفوی با اشاره به کاربرد پمپ‌های اسکرو عنوان کرد: هدف ما شناسایی نیاز صنایع بالادست بود که استانداردهای خاص مهندسی و سختگیرانه‌ای دارند، اما با این حال صنایع نفت، گاز و پتروشیمی که تحت بیشترین تحریم‌ها هستند، مشتریان اصلی این محصولات اند.

وی ادامه داد: از ابتدا با رعایت استانداردها و چارچوب‌ها به طراحی و تولید پرداختیم و محصولات منطبق با استانداردهای نفتی روز جهانی است‌، زیرا اگر مطابق با استانداردها نباشد، حادثه‌ساز می‌شود و علت حساسیت‌ها برای اخذ استانداردها همین است و به علت رعایت استانداردهای لازم، مجتمع‌های نفت، گاز و پتروشیمی مشتری ما هستند.

این مدیر شرکت دانش‌بنیان با بیان اینکه پمپ‌های اسکرو در صنایع معدنی نیز کاربرد دارد، اضافه کرد: این نوع از پمپ‌ها برای جابجایی و انتقالات سیالات خاص معدنی که ذرات جامد و درشتی هستند و ممکن است به تجهیزات آسیب برسانند، مناسب است. جابجایی سیالات خطرناک مثل سیالات اسیدی و قابل اشتعال توسط این محصول انجام می‌شود و برای بازچرخانی آب و پساب به چرخه تولید و استفاده مجدد در صنایع پایین دست، به این پمپ نیاز است.

مصطفوی در ادامه از طراحی و تولید پمپ‌های جدید توسط این شرکت خبر داد و گفت: پس از موفقیت در حوزه تولید پمپ اسکرو، تصمیم به تولید سطح بالاتری از این پمپ‌ها گرفتیم که در چاه‌های نفتی استفاده می‌شود و یکی از نیازهای اساسی کشور است، چراکه چاه‌های نفتی ما به سمت پیر شدن و نیمه دوم عمر خود پیش می‌روند و فشار آن‌ها کاهش یافته است.

وی افزود: جهت تولید و ایجاد دانش فنی پمپ‌های درون‌چاهی در سال ۱۴۰۰ شروع به کار کردیم و به موفقیت‌های مطلوبی نیز دست یافتیم که نسبت به سایر پمپ‌ها تکنولوژی خاصی دارد و در عمق زمین و شرایط دما و فشار بالا کار می‌کند. این محصول تا کنون توسط شرکت های آمریکایی تامین می‌شده و جزو ۱۰ قلم کالای اساسی وزارت نفت است.

مدیرعامل شرکت رایبد انرژی پاژ ادامه داد: به نوع خاص‌تری در حوزه پمپ‌‎های اسکرو دست یافتیم که برای روانکاری کمپرسورها، توربین‌های پالایشگاه‌ها و نیروگاه‌ها استفاده می‌شود و به ماشین‌آلات خاصی نیاز دارد، امروز در حال ساخت این تجهیز برای چند شرکت پتروشیمی کشور هستیم.

مصطفوی با اشاره به نامگذاری سال گذشته به عنوان دانش‌بنیان اظهار کرد: در کاری که برای تولید محصولات دانش‌بنیان انجام می‌دهیم، با موضوعاتی از جمله حمایت‌های نهادهای دولتی و بالادست درگیر هستیم. ضمن اینکه کارفرمایان مخیر هستند با شرکت‌های دانش‌بنیان به صورت حمایتی ارتباط داشته باشند. در هر صورت تلاش خود را به کار گرفته‌ایم که در چارچوب کار خود از ظرفیت نامگذاری یک سال با نام دانش‌بنیان استفاده کنیم.
وی اضافه کرد: برخی از نهادهای دولتی در حوزه حمایت‌های خود آگاهی نداشته و گنگ هستند. در حوزه اخذ تسهیلات به بانک‌ها معرفی شدیم اما همکاری لازم را ندارند و الزاماتی که برای اعطای تسهیلات به شرکت‌های دانش‌بنیان در نظر می‌گیرند، همان الزاماتی است که برای ارائه تسهیلات به یک کارخانه قدیمی و صنعتی در نظر گرفته می‌شود و در بیشتر مواقع از توان شرکت‌های دانش‌بنیان خارج است.

این مدیر شرکت دانش‌بنیان ادامه داد: بسیاری از مصوبات برای تسهیل کار شرکت‌های دانش‌بنیان در حد مصوبه باقی می‌ماند و اجرا نمی‌شود و نظام بانکی در حوزه تضامین تسهیلات کم‌لطفی دارد، این تضامین از توان شرکت‌های دانش‌بینان نوپا خارج است.

مصطفوی با بیان اینکه مصوبات خوبی از طرف مجلس برای تولید بار اول و جهش تولید وجود دارد، عنوان کرد: مصوبات مجلس در اختیار مجموعه‌های کارفرمای دولتی قرار گرفته است و این مجموعه‌ها درحوزه اجرای این مصوبات محافظه‌کارانه عمل می‌کنند. به عنوان مثال یک سری امتیازات برای شرکت‌های دانش‌بنیان در نظر گرفته شده است که بر اساس آن پروژه‌ها خارج از مناقصه به مجموعه‌های دانش‌بنیان واگذار شود، اما مجموعه‌های کارفرمای دولتی معمولا به این مصوبه توجه نمی‌کنند.

وی بیان کرد: چارچوب و مکانیزمی که برای تولید بار اول مصوب شده، یک چارچوب بسیار بروکراتیک است و نیازمند امضاءهای متعدد از معاونت علمی ریاست جمهوری و… است. باید تمام مراحل انجام شود که گاهی اوقات فرایند مسیر را بسیار فرسایشی می‌کند و ترجیح ما بر این است که در یک چارچوب خارج از حمایت‌ها امور را پیش ببریم، چراکه به نتیجه نهایی نمی‌رسد و دلیل آن ترس و محافظه‌کاری مدیرعاملان مجموعه‌های دولتی برای واگذاری یک پروژه به شرکت‌های دانش بنیان است. تا زمانی که واگذاری پروژه‌ها به شرکت‌های دانش‌بنیان الزامی نباشد، مصوبه مجلس در عمل اجرا نخواهد شد.

این مدیر شرکت دانش‌بنیان با اشاره به تاثیرات روند بروکراسی و تورم‌های اقتصادی، تاکید کرد: این روند طولانی بروکراتیک و تورم موجود موجب می‌شود که کار ما توجیه مالی نداشته باشد. ضمن اینکه زمان‌بر بودن امور از بزرگترین آسیب‌هایی است که به شرکت‌های دانش‌بنیان وارد می‌شود. با توجه به توان مالی محدود مجموعه‌های دانش‌بنیان، بررسی‌های طولانی، تاییدیه‌های متعدد و … بسیار طولانی است.

مصطفوی با بیان اینکه تایید محصولات داخلی با الزامات سختگیرانه‌ای همراه است، اظهار کرد: حتی گاهی اوقات تایید محصولات خارجی راحت‌تر انجام می‌پذیرد، در حقیقت مجموعه‌های دولتی این شرایط را تنها برای همکاری با تولیدکنندگان دانش‌بنیان داخلی دارند و برای خرید محصول خارجی این میزان سخت‌گیری وجود ندارد.

وی افزود: با توجه به هزینه‌های مالی، سرمایه در گردش و خرید مواد خام که متناسب با نرخ ارز در نوسان است، بسیار گزیده‌کار شده‌ایم و بسیار گزینشی با برخی از مجموعه‌های دولتی که با شفافیت بیشتری کار می‌کنند، در حال همکاری هستیم. کمبود نقدینگی در مجموعه‌های دولتی، مجموعه‌های خصوصی را دچار مشکل می‌کند. با افزایش قیمت مواد خام و ارز کاملا ضرر می‌کنیم و ادامه فعالیت تولید دشوار می‌شود. بنابراین با مجموعه‌هایی که شفافیت دارند و مجموعه‌های خصوصی محدود در حال همکاری هستیم.

اجرای سلیقه‌ای قوانین مرتبط با حمایت از تولید

این مدیر شرکت دانش‌بنیان ادامه داد: علاوه بر کمبود نقدینگی شرایط سختی برای حمایت از تولید داخلی حاکم است و نسبت به اجرای قوانین مرتبط با حمایت از تولید داخلی بسیار سلیقه‌ای عمل می‌شود و مجموعه‌های خصوصی و کوچکتر توان درگیری‌های حقوقی و مالی را ندارند و در نهایت همکاری با مجموعه‌های دولتی دشوار شده است.

مصطفوی با تاکید بر لزوم شفاف‌سازی قانون حمایت از تولید داخلی، بیان کرد: گاهی اوقات حمایت از تولید داخلی وقتی به مرحله اجرا می‌رسد حالت سوءاستفاده پیدا می‌کند. نمی‌توان گفت در سال ۱۴۰۱ مسیری تسهیل شد و نمی‌توان هم گفت هیچ اقدامی انجام نشده است، اما می‌توان گفت با الزامات و بررسی سختگیرانه مسیری را تسهیل کردند. در دوران معاونت دکتر ستاری نگاه معاونت علمی همیشه حمایت‌گونه و قاعده‌مند بوده است اما زمانی که مصوبات و حمایت‌ها خارج شده و در کنترل سایر نهادها قرار می‌گیرد، بروکراتیک و بسیار سلیقه‌ای می‌شود که در نهایت فرسایشی است. اما به طور کلی می‌توان گفت اخذ استانداردها تسریع و تسهیل شده است.

وی در خصوص ارتباط با بنیاد ملی نخبگان خراسان رضوی عنوان کرد: بارها در پی ارتباط با بنیاد نخبگان بوده‌ایم و یکی از معضلات ما در مجموعه‌های دانش‌بنیان و فناور کمبود نیروی متخصص انسانی است. شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان علاوه بر نیروی تکنسین به نیروی متخصص نیز نیاز دارد و تا حدودی فقدان نیروی انسانی نخبه مجموعه‌های فناور و دانش‌بنیان را آزار می‌دهد.

این مدیر شرکت دانش‌بنیان تاکید کرد: ظرفیت‌ تولیدی ما بسیار بالاتر از امروز است. اما از نظر نیروی انسانی متخصص در مضیقه هستیم و برای ارتقا و توسعه شرکت‌های فناور نیازمند به نیروی متخصص نخبه هستیم

لینک کوتاه : http://zamenkhorasan.ir/?p=6096

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برچسب‌ها