• امروز : یکشنبه - ۶ اسفند - ۱۴۰۲
  • برابر با : 16 - شعبان - 1445
  • برابر با : Sunday - 25 February - 2024
2

لزوم کاهش پرونده‌های قضایی توسط مدیریت شهری

  • کد خبر : 5933
  • 08 اسفند 1401 - 20:17
لزوم کاهش پرونده‌های قضایی توسط مدیریت شهری
رئیس شورای شهر مشهد گفت: شهرداری به عنوان یک ابرسازمان با مسائل حقوقی و پرونده‌های قضایی زیادی مواجه است؛ مدیریت شهری باید به سمت و سویی حرکت کند که تعداد پرونده‌ها را کاهش دهد.

حسن موحدیان، امروز ۸ اسفند ماه، در هفتادوسومین جلسه علنی ششمین دوره شورای شهر مشهد که در تالار شهر برگزار شد، اظهار کرد: شهرداری به عنوان یک ابرسازمان با مسائل حقوقی و پرونده‌های قضایی زیادی مواجه است. خواسته من این است که مدیریت شهری به سمت و سویی حرکت کند که تعداد پرونده‌ها را کاهش دهد و از ۱۰۰ پرونده ۱۰ مورد بیشتر به دادگاه نرود.

وی افزود: تلاش شهرداری این است که این پرونده‌ها را از طریق کدخدامنشی و شهر ترمیمی کاهش دهد. این حرکت پیشگیرانه باید انجام شود و شاخص ارزیابی ما باید کاهش پرونده‌های ارجاع شده به دادگاه‌ها باشد تا مشکلات را حل کنیم و کار به دستگاه قضا نرسد.

موحدیان با بیان اینکه در این زمان حقوق مصرف‌کننده رعایت نمی‌شود، عنوان کرد: سازمان میادین و میوه‌وتره‌بار و ساماندهی مشاغل شهرداری در ایام سال تحویل از هر کوششی دریغ نکند تا ارزاق را حداقل به قیمت مصوب در اختیار مردم قرار دهند. شهرداری در کنار سایر دستگاه‌ها باید تلاش کند که زائر با کمترین مشکلی در خصوص ارزاق، نیازمندی‌ها و خدمات روبه‌رو شود.

رئیس شورای شهر مشهد با اشاره به اینکه مدیریت شهری مسئولیت مستقیمی در اسکان زائران ندارد، تصریح کرد: متولی اسکان سازمان دیگری است و ما باید در کنار آن سازمان فعالیت کنیم. سال گذشته هر زمان که کمبود اسکان وجود داشت به شهرداری ارجاع می‌دادند، در حالی که وظیفه ما نیست. متولی مشخص است و ما حمایت و کمک می‌کنیم اما مسئولیت را بر عهده نمی‌گیریم که اگر مشکلی بود شهرداری پاسخگو باشد.

رئیس کانون وکلای خراسان با حضور در جلسه این هفته شورا گفت: این افتخار نیست که بگوییم پرونده‌ها زیاد است، مردم هم از شهرداری ناراضی باشند و کار دستگاه قضایی نیز افزایش یابد.

عباس شیخ‌الاسلامی، اظهار کرد: ۷۰ سال قبل در ۷ اسفند ۱۳۳۱ دکتر مصدق با اختیاراتی که از مجلس شورای ملی وقت گرفت، چند لایحه قانونی را تصویب کرد که یکی استقلال کانون وکلا بود. براساس این لایحه کانون‌های وکلا به عنوان یک نهاد مدنی و سمن اجتماعی مستقل شدند و امورشان به دست خودشان اداره می‌شد، به همین دلیل این روز به عنوان روز وکیل مدافع نامیده شد.

وی با بیان اینکه این استقلال تا امروز با فرازونشیب‌هایی حفظ شده است، عنوان کرد: قوه قضاییه تشکیلات عریض و طویلی دارد و تشکیلات پلیس به عنوان ضابط این قوه قوی است. از این طرف اگر قرار باشد حق دفاع مردم دست قوه قضاییه و قاضی، دادستان و وکیل یک جهت باشند، حق دفاع افراد لطمه می‌خورد، بنابراین این استقلال با این فلسفه ایجاد شد.

شیخ‌الاسلامی گفت: کانون وکلای خراسان ۲۵۰۰ وکیل و ۲۰۰ کارآموز دارد. این کانون به سمت مباحثی مانند شهر ترمیمی و رفتن به دفاتر تسهیلگری و مساجد رفته که این سیاست‌ها برای این است که کانون وکلا حق دفاع را برای مردم محقق کند.

رئیس کانون وکلای خراسان با اشاره به اینکه ما در خدمت برنامه‌های شورای شهر هستیم، تصریح کرد: در شهرداری نیز تحت عنوان شهر ترمیمی کارهای بزرگی انجام شده است. کانون وکلا همواره همراه بوده و در جهت پیشگیری نیز فعالیت دارد. در زمینه دفاع از کارکنان شهرداری که پرونده‌ای برای آن‌ها تشکیل می‌شود نیز حمایت‌های لازم را انجام می‌دهیم.

وی در خصوص شهر ترمیمی گفت: اصل شهر ترمیمی به عدالت ترمیمی در مقابل عدالت تنبیهی برمی‌گردد. مجازات‌های مختلف جواب نداد و آمار جرم و تکرار جرم افزایش یافت، بنابراین عدالت ترمیمی جرم را به اختلاف بین دو نفر تنزل داد تا با گفت‌وگو، میانجیگری و داوری حل‌وفصل شود.

شیخ‌الاسلامی بیان کرد: این افتخار نیست که بگوییم پرونده‌ها زیاد است، مردم هم از شهرداری ناراضی باشند و کار دستگاه قضایی نیز افزایش یابد. حتی پرونده‌هایی که در شهرداری تشکیل می‌شود نیز باید داخل سیستم حل‌و فصل شود.

رئیس شورای شهر مشهد در انتهای صحبت خود نام برخی اعضا را که امروز دیرتر از موعد مقرر در جلسه کاری حاضر شدند و همچنین افرادی که غیبت داشتند را اعلام کرد و گفت: آقای علوی‌مقدم ۳۴ دقیقه و آقای حاجی‌بگلو ۱۱۵ دقیقه تاخیر داشتند و آقایان دبیریان و دائمی حضور نداشتند.

موسی‌الرضا حاجی‌بگلو، نائب رئیس شورای شهر مشهد در این خصوص اظهار کرد: بنده ناظر سازمان میادین هستم و امروز صبح در مراسم تکریم و معارفه یکی از اعضا حضور داشتم که از وظایف رئیس شورای استان است. ضمن تایید فرمایش شما که مصوبه هیأت‌رییسه بوده، غیبت‌ها کاری است و غیر موجه نیست. اولویت با شورای استان بوده و رئیس شورای شهر زیر نظر رئیس شورای استان است.

حسن موحدیان، رئیس شورای شهر مشهد نیز در پاسخ گفت: این کارهای جانبی کار شورا است. کار اصلی شورا اینجاست و باید دوشنبه‌ها حضور داشته باشید. هفته آینده نیز هر فردی دیر حاضر شود اسامی را اعلام می‌کنم.

مجید دبیریان، نایب رئیس کمیسیون اقتصادی، سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های شورای شهر مشهد نیز در این خصوص بیان کرد: من مرخصی گرفتم. یک حداقل احترام اداری قائل شوید. شاید کسی کاری برایش پیش آمده و نمی‌تواند در جلسه حاضر شود. بارها شما خودتان در جلسه حضور نداشتید و بعدا مرخصی رد کردید، اینجا پادگان نیست.

وی همچنین خاطرنشان کرد: من ۲ هفته پیش تذکری اعلام کردم که شما وظیفه دارید اصل عدالت و تساوی را رعایت کنید. در شب یلدا از کارکنان تقدیر و به مشاوران و دستیاران هدیه‌ای داده شد، اما در خصوص مشاوران و اعضای شورا سهل‌انگاری شد و با بی‌عدالتی این هدیه داده نشد. این اتفاق در ۱۳ رجب تکرار شد و من در این زمینه تذکر دادم شما فرمودید که پیگیری می‌کنم اما همچنان انجام نشده است. کمبود بودجه در این زمینه قابل قبول نیست. تساوی برای همه کارکنان است.

ایمان فرهمندی، رئیس کمیسیون عمران، حمل‌ونقل و ترافیک شورای شهر مشهد عنوان کرد: من برای اجرای آیین‌نامه تشکر می‌کنم. طبق آیین‌نامه باید اسامی اعضایی که غیبت می‌کنند و مانع پیشرفت کار شورا می‌شوند اعلام و با آن‌ها برخورد شود؛ با قوت این آیین‌نامه را اجرا کنید.

حسن موحدیان، رئیس شورای شهر مشهد تصریح کرد: من یک سال و نیم است که مماشات می‌کنم اما جلسه گذشته در صحن این موضوع را اعلام کردم که همکاری و کمک کنید تا کار درست پیش رود اگر اعلام نمی‌کردم حرفی نبود.

همچنین در ادامه جلسه امروز شورای شهر لایحه دوفوریتی اعمال ماده ۹ قانون نحوه خرید و تملک اراضی و املاک برای اجرای برنامه‌های عمومی، عمرانی و نظامی به تصویب رسید.

براساس این لایحه به شهردار مشهد اجازه داده می‌شود با توجه به فوریت طرح تملک و تحصیل حریم خیابان ۳۵ متری دانش غربی (واقع در منطقه ۸) و به منظور جلوگیری از تاخیر و توقف در اجرای طرح مذکور، نسبت به تملک میزان در مسیر املاک مورد نظر از طریق اجرای ماده ۹ لایحه قانونی نحوه خرید و تملک اراضی برای اجرای برنامه‌های عمومی، عمرانی و نظامی دولت اقدام کند.

حسین فرهادیان، مدیرعامل سازمان زمین و مسکن شهرداری مشهد در خصوص این لایحه اظهار کرد: ما قصد داریم تعریض بلوار علامه مصباح یزدی که هفته گذشته نامگذاری شد را تا پایان سال جاری به پایان برسانیم. ۲۰ پلاک از ۷۰ پلاک حاشیه معبر باقی مانده که برای ۷ پلاک از این ۲۰ پلاک قصد اعمال ماده ۹ را داریم. برای این ماده ۳۰ میلیارد تومان اعتبار درنظر گرفته شده است.

در ادامه طرح ارتقاء نقش مساجد به عنوان یک عنصر هویت‌بخش (مسجدمحوری) تصویب شد. براساس این طرح شهرداری مشهد مکلف است به منظور تعالی جایگاه و کارکرد مساجد در حوزه‌های اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی، اشتغال‌زایی و نقش‌آفرینی موثر در تربیت نیروی مومن و انقلابی برآمده از نهاد مسجد و فرهنگ دینی و همچنین با حفظ رویکرد مردم‌محوری نسبت به اجرای این ماده اقدام کند.

در بخش دیگری از جلسه رایحه مجوز واگذاری زمین واقع در بزرگراه شهید چراغچی حد فاصل چراغچی ۲۷ و ۲۹ به بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان رضوی به تصویب رسید. براساس این لایحه به شهرداری مشهد اجازه داده می‌شود در راستای اجرایی شدن تبصره ۹۸ بودجه مصوب سال ۱۴۰۱ شهرداری مشهد نسبت به واگذاری زمین واقع در بزرگراه شهید چراغچی حد فاصل چراغچی ۲۷ و ۲۹ به متراژ ۲۷۰۹ متر مربع با کاربری مصوب به بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان رضوی و در قالب قرارداد صلح اقدام و در حساب فی مابین لحاظ کند.

لینک کوتاه : http://zamenkhorasan.ir/?p=5933

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برچسب‌ها